X
برگزاری نشست شواری راهبردی جمعیت و شورای هماهنگی ثبت احوال استان هرمزگان
print تاریخ ایجاد: 1400/04/27 تعداد بازدید: 267
نخستین نشست شورای راهبردی جمعیت و شورای هماهنگی ثبت احوال استان هرمزگان به ریاست دکتر رئوفی معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان و سایر اعضا در سالن اجتماعات استانداری هرمزگان برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل ثبت احوال استان هرمزگان ، رشیدی سرپرست اداره کل ثبت احوال در این نشست اظهار داشت : یکی از اساسی ترین عوامل موثر در برنامه ریزی های توسعه و موفقیت در آن، همگام شدن با تغییرات جمعیتی است. بحث جمعیت و تاثیر آن در تمامی برنامه ریزی های اجتماعی – اقتصادی، سیاسی و... یک موضوع انکار ناپذیراست. بی شک مهمترین عنصر تاثیرگذار بر جمعیت، خانواده و مسائل مربوط به آن است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: در جامعه امروزی خوشبختانه داشتن فرزند در نهاد خانواده و جمعیت جوان در جامعه همچنان یک امر ارزشمند است. مطابق آخرین پیمایش های ملی خانواده، نگرش مردم نسبت به فرزندآوری در قیاس به دهه های قبل بیشتر شده است.

این مقام مسئول در ادامه اذعان داشت:در سال 1398 بیش از 40 درصد از مردم تمایل به داشتن حداقل 4 فرزند داشته که ضرورت حمایت سطوح قانونگذاری و سیاست گذاری جهت رفع موانع و مسائل پیش روی خانواده ها در جهت فرزندآوری را ایجاب می کند.

سرپرست اداره کل ثبت احوال استان هرمزگان یادآور شد : موانع و مشکلاتی از قبیل هزینه های بالای بارداری، زایمان و درمان ناباروری، فقدان پوشش مناسب بیمه ای ،هزینه های بالای معیشت خانواده، فشارهای اقتصادی و ... باعث شده است که علی رغم تمایل و نگرش مثبت مردم به داشتن تعدد فرزند، میزان زاد و ولد با کاهش بیش از 20 درصدی در سال های اخیر و کاهش رشد جمعیت همراه باشد. که به کمترین میزان خود در قرن اخیر رسیده است.

رشیدی در ادامه اظهار داشت : سازمان ثبت احوال کشور، همواره متولی نظام های ثبت مدنی، مدیریت هویت و آمار حیاتی در کشور بوده و عملا این سه نظام را به کمال رسانیده است. علاوه بر آن و بنا بر توصیه های بین المللی، که ملاک شکل گیری پایگاه اطلاعات جمعیت کشور در سال 1370 بوده، ایجاد و تکامل نظام ثبت جمعیت نیز با سازمان ثبت احوال کشور است.

وی همچنین  ضمن اشاره به دومین دستور کار جلسه اظهار داشت: یکی از مهمترین ماموریت های سازمان ثبت احوال ثبت بهنگام وقایع حیاتی است که از اهمیت بسیاری برخوردار بود و داشتن آمار دقیق و مورد اطمنیان تنها با ثبت بهنگام وقایع حیاتی امکانپذیر است.

این مقام مسئول همچنین خواستار شد کلیه دستگاههای اجرایی عضوو شورای هماهنگی ثبت احوال تمام ظرفیت خود را در راستای ثبت بهنگام و زود هنگام وقایع حیاتی بکار گیرند.

در ادامه دکتر یگانه ، مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری هرمزگان ضمن ارائه گزارشی از فعالیتها و عملکرد این اداره کل در حوزه جمعیت اظهار داشت: اجرای طرح راه اندازی مجمع خیریه ازدواج در استان با هدف ظرفیت سازی با رویکرد احیا ، تقویت نقش و کارکرد حمایتی افراد خیر و موسسات خیریه ای وعام المنفعه در ازدواج جوانان و شناسایی ، ساماندهی و هماهنگی ظرفیت های موجود در بخش های خیرین حوزه ازدواج ، اهدا جهیزیه و اجرای طرح های اشتغال با کمک دفاتر تسهیلگری و بسیج سازندگی برای زوجین قشر کم درآمد در محلات از جمله اقداماتی است که این اداره کل در راستای ، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و افزایش فرزند آوری انجام داده است.

وی همچنین یادآور شد:تفاهم نامه همکاری مشترک بین اداره کل امور بانوان و خانواده استانداری با دانشگاهها ، مراکز آموزش عالی و دستگاههای اجرایی مرتبط بمنظور ارتقاء سهم مشارکت صاحبان علم و ایده در سطوح تصمیم گیری و تصمیم سازی تحکیم بنیان خانواده و شناسایی آسیبها ی پیش روی زنان موجب ترویج کارآفرینی و توسعه کسب وکار پایدار ، توانمندسازی اقشار آسیب پذیر گردیده است .

دکتر رئوفی ،معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان نیز در پایان این نشست ضمن تقدیر و تشکر از ثبت احوال هرمزگان بعنوان دبیر شورا و ارائه گزارش کامل و بهینه ، اظهار داشت:در چند دهه گذشته با ترویج شعار : فرزند کمتر ، زندگی بهتر " به اشتباه و ناخواسته باعث رشد منفی جمعیت شدیم که اکنون نیز می توانیم با فرهنگ سازی و فراهم نمودن امکانات و تسهیلات مناسب و رفع موانع و چالش های موجود ، دیدگاه مردم را تغییر داده و آنها را به فرزند آوری ترغیب نماییم.

وی در ادامه خاطر نشان کرد:جمعیت شاخصی برای توسعه، پیشرفت و قدرت است.در کشورهایی مانند هند و چین نیز یکی از ابعاد قدرت آنها جمعیت میلیاردیشان است. در واقع جمعیت عامل پیشرفت جامعه است ، اگر که در مسیر درست هدایت و مدیریت شود .

معاون استاندار هرمزگان یادآور شد: آمارهای جمعیتی موجود نگران کننده است و تمامی ارگانهای متولی باید تلاش خود را در راستای افزایش جمعیت از راه فرهنگ سازی به طرق مختلف بکار گیرند.

رئوفی همچنین اظهار داشت: دستگاههایی که در حوزه نهاد خانواده فعالیت می کنند باید همگام شوند و با هفکری و تعامل ضمن پژوهش و مطالعه در این راستا ایده ها و طرح های کارشناسی شده و کارامد در راستای افزایش جمعیت ارائه نمایند.

وی در پایان ضمن تاکید بر اهمیت ثبت بهنگام وقایع حیاتی اظهار داشت: کلیه دستگاههای اجرایی عضو شورای هماهنگی ثبت احوال باید در راستای ثبت بهنگام وقایع حیاتی تعامل ویژه با ثبت احوال داشته باشند تا بتوانیم آماری متقن که زمینه ساز توسعه پایدار است در اختیار داشته باشیم.