X
برگزاری نشست شورای راهبردی جمعیت و شورای ثبت احوال استان هرمزگان
print تاریخ ایجاد: 1399/11/01 تعداد بازدید: 543
نشست شورای راهبردی جمعیت و شورای ثبت احوال استان هرمزگان به ریاست دکتر رئوفی ، معاون محترم سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان و دستگاه های عضو شورا در سالن کنفرانس استانداری هرمزگان برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل ثبت احوال استان هرمزگان ،نشست شورای راهبردی جمعیت و شورای ثبت احوال استان ، به ریاست دکتر رئوفی ، معاون محترم سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان و دستگاه های عضو شورا در سالن کنفرانس استانداری هرمزگان برگزار گردید.

در این نشست راشد رشیدی ، سرپرست اداره کل ثبت احوال استان هرمزگان  اظهار داشتمبحث جمعيت، جزو اساسي ترين مباحث مديريت هر کشور و نظام برنامه ريزي شمرده مي شود. به همين خاطر، حفظ تعادل و پويايي ساختار جمعیت، همواره مورد توجه حکومت ها و دولت ها در اعصار گوناگون بوده و هستبنابراین دولت ها و با توجه به روند توسعه اي خود، سياست هاي جمعيتي مختلفي را در  برابر رشد و يا کاهش جمعيت در پيش مي گيرند.

وی در ادامه خاطر نشان کرداز جمله اين سياست ها مي توان به سياست جمعيت مستقيم مانند تشويق ولادت، سياست غيرمستقيم سريع مانند مهاجرپذيري، سياست ضمني مانند تنظيم خانواده،سیاست مداخله اي مانند تغيير سن ازدواج يا سياست تک فرزندي و همچنین سياست داخلي و جهاني اشاره کرد.

این مقام مسئول همچنین یادآور شد:در کشور ما نيز اين موضوع اساسي در ادوار مختلف مورد بحث بوده و اقدام و سیاستگذاری هایی صورت گرفته است؛ که در قبل از انقلاب در دهه 41 به یک شکل و بعد از انقلاب نیز سياست هاي جمعيتي 2بار در دهه شصت و سال های اخیر به شکل دیگر در دست بازنگري و تجديد نظر قرار گرفته است.

رشیدی در ادامه اظهار داشت :یکی از عواملی که به طور مستقیم بر سیر صعودی و نزولی جمعیت تاثیرگذار بوده وقوع و ثبت ولادت ها می باشد.در سال های اخیر با توجه به فراز و نشیب هایی که در تحولات جمعیتی کشور پدید آمده، رویکردهایی خاصی را در پی داشته است و بعضا در مقاطعی نیز مورد غفلت واقع گردیده که برآیند آن نشان دهنده تحولات اخیر در کاهش میزان باروری و زاد و ولد می باشد.

سرپرست اداره کل ثبت احوال استان هرمزگان اذعان داشت: با اینکه سطح جانشینی در هرمزگان بالاتر از حد جایگزینی بوده ولی با توجه به سیر به شدت نزولی ثبت ولادت ها از سال 1395 انتظار می رود این شاخص نیز کاهش قابل توجهی داشته باشد. که جلوگیری از کاهش آن، از اهمیت خاصی برخوردار است.

در این نشست ،دکتر رئوفی ، معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان اظهار داشت:وقتی یک پدیده به اشتباه تبدیل به فرهنگ می شود ، برای اصلاح ان نیز قطعا نیاز به فرهنگ سازی داریم و جای شکرش باقی است هنوز با بحران مواجه نشده ایم و می توانیم با تدبیر و برنامه ریزی با مشارکت دستگاههایی چون صدا و سیما، مشاورین خانواده ،نخبگان جامعه، روحانیون و ائمه محترم جمعه و ظرفیت  های مشابه برای نهادینه سازی فرهنگ افزایش جمعیت استفاده کنیم ..بستر فضای مجازی نیزیک  ظرفیت مناسب برای فرهنگ سازی در راستای افزایش جمعیت است و ما می توانیم در این فضا حرف مردم را بشنویم و دلایل را بررسی نمائیم.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: در سالهای اخیر با  افزایش کیفیت سطح زندگی ، افزایش توقع نسل جدید ، کاهش تاب اوری انسان در برابر خواسته های فرزندان ، تمایل به تک فرزندی در خانواده های جوان افزایش داشته است.

معاون استاندار اظهار داشت : ریشه یابی و آسیب شناسی علت افزایش جمعیت سالمندی در شهرستانی نظیر حاجی آباد مورد بحث است ودر آینده می تواند یک  معضل اجتماعی باشد ،چرا که در هر جامعه ای سالمندان علاوه بر فرسایش جسمی، نیازمند توجه به مسائل روحی و انگیزشی و افزایش  امید به زندگی در  جامعه هستند.

این مقام مسئول در پایان خاطرنشان کرد: ضروری است اعضای محترم عضو شورای راهبردی جمعیت در راستای دستابی به سیاستهای ابلاغی جمعیت با اداره کل ثبت احوال استان همکاری لازم را داشته و همچنین در  جلسات آتی گزارش مختصری از اقدامات دستگاه متوبع در راستای موضوع شورا و اهداف ان ارائه دهند تا آثار خروجی این جلسات بیشتر دیده شود

در این نشست همچنین ، دکتر حسین پور ، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان ، ضمن اشاره به کاهش نرخ فرزند آوری در استان، اظهار داشت : اگرچه فاکتورهای بسیاری در بحث فرزندآوری از سوی خانواده ها مورد توجه است ولیکن در درجه اول باید گام‌های فرهنگی‌برداریم، همان‌طور که زمانی با درس تنظیم خانواده از افزایش بی‌رویه جمعیت جلوگیری کردیم حالا هم باید با کارهای فرهنگی که مناسب هستند زنان جوان را تشویق به باروری کنیم. شاید به کار بردن طرحهای ساده بتواند تعداد انگشت‌شماری را تشویق کند، اما در بسیاری از موارد مورد توجه قرار نمی‌گیرد و نیازمند فرهنگ سازی در دراز مدت دارد.

وی در ادامه خاطرنشان کرددر تمام این سال‌ها دولت‌ها سعی کردند با دادن وعده‌های مادی جامعه را به فرزندآوری تشویق کنند در حالی که دیده شده بعضا در قشر مرفه نیز این تک فرزندی و عدم تمایل با داشتن فرزند به چشم میخورد و بسیاری از کشورها حتی با اینکه زیر ساخت‌های مناسب دارند، مانند بهداشت و درمان رایگان، آموزش و پرورش رایگان و حتی پرداخت هزینه برای فرزندانی که به دنیا می‌آیند، باز هم در این امر چندان موفق نبوده‌اند. به هر حال این واقعیت که جمعیت ایران در حال پیر شدن است، واقعیت تلخی است که باید آن را بپذیریم و برای تغییر دادن این شرایط هر آنچه را در توان داریم باید به کار ببندیم، چرا که ادامه این روند می‌تواند کل جامعه را تحت تاثیر قرار دهد.

دکتر حسین پور همچنین در ادامه ضمن اشاره به اهداف برنامه سلامت باروری و فرزند آوری اظهار داشت :تقویت آموزش های هنگام ازدواج ، افزایش میزان رضایتمندی زوجین از زندگی زناشویی با هدف تحکیم و تعالی بنیان خانواده، استاندارد سازی کلاس های مشاوره هنگام و پس از ازدواج، آموزش و مشاوره زوجین برای فرزندآوری و انجام مراقبت پیش از بارداری از جمله برنامه های انجام شده در راستای سلامت باروری و فرزند آوری می باشد.

دکتر ملکی ، عضو هیات علمی دانشگاه فرهنگیان نیز  در این نشست اظهار داشت : سیاستهای ابلاغی از سوی مقلم معظم راهبری اگر عملیاتی شور می تواند بسیار کاربردی باشد. ما برای جذب جمعیت اگر در روستاها اقداماتی نظیر مدرسه سازی ، جاده سازی، امکانات بهداشتی و پزشکی محیا کنیم و طوری که بتوانیم به افزایش درامد روستاییان و در نهایت کاهش مهاجرت به شهرها کمک کنیم ، جمعیت روستا حفظ شده و حتی مهاجرت معکوس صورت می پذیرد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد : فرهنگ سازی و ارتقا منزلت زندگی روستایی نیز راهکار خوبی در راستای افزایش جمعیت روستایی و ماندگاری جمعیت دارد. بحث برندسازی در حوزه طبیعت و صنعت توریسم ، استفاده از پتانسیل و قابلیت های تجار محلی ، افزایش سطح آگاهی و اطلاعات اعضای شورای روستایی و ...  می تواند کمک شایانی به این امر داشته باشد.

دکتر ملکی در ادامه یادآور شد: انجام پژوهش های علمی  و بررسی های میدانی در کنار آمار و اطلاعات دقیق ثبت احوال می تواند کمک شایانی در کنترل روند کاهش جمعیت و سالمندی جمعیت داشته باشد.